Útulný domov si každý představuje maličko jinak. Z toho plyne jedna rada, že univerzální návod na útulný domov neexistuje. Proto existují jen univerzální typy, které můžete vyzkoušet. Připravili jsme proto pro vás několik základních tipů, co můžete udělat pro to, aby se vám doma líbilo.

stoleček pod oknem

· Vsaďte na jistotu

Vybírejte z neutrálních materiálů, které můžete dále dotvořit k obrazu svému pomocí nejrůznějších doplňků, nebo dalšími nábytkovými solitéry. Byt by neměl jako celek působit přeplácaně a nevkusně, ale zároveň by neměl působit příliš chladně.

Rozhodně neuděláte chybu, pokud vsadíte na přírodní materiály, jemné pastelové odstíny a přitom si budete stále opakovat zásadu, že méně je někdy více.

· Začínáme hezky od zdola

Výběr podlahy je u interiérů hodně zásadní, může totiž ovlivnit budoucí vzhled celého pokoje. Stačí se řídit jednoduchým pravidlem: Pokud je okolní interiér příliš tmavý, můžete zvolit světlejší podlahu, která dodá místnosti více světla. Jestli do interiéru naopak proniká více světa, můžete mu dodat trochu útulnosti pomocí tmavší podlahy.

Pocit domácího prostředí ještě více umocníte pomocí dřeva. Na trhu najdete ale i další a modernější materiály s imitací stejného dekoru, které budou často finančně přijatelnější variantou. Jejich další výhodou pak bude větší odolnost a hlavně jednoduchá údržba.

modrá zeď

· Kombinace dřeva s dalším materiálem

S výběrem nábytku vám asi neporadíme, avšak pokud si přeci jenom nebudete jistí, opět se raději zaměřte na dřevo nebo jeho dekory z umělých materiálů. Dobře bude vypadat i kombinace dřeva a skla. Mnohokrát však postačí doplnit nábytek zajímavým kobercem nebo závěsy.

· Nezavrhujte bílou ani černou barvu

Aby interiér nepůsobil příliš přeplácaně, můžete kombinovat dvě základní barvy – a to bílou a černou. Bílá barva prosvětlí okolní prostor a opticky ho zvětší. Černou naopak použijte na detaily. Mohou to být například svítidla, rámy obrazů nebo jiné dekorace.