Jednou z věcí, která neustále přichází do módy a zase z ní vychází, jsou i sluneční brýle. Ačkoliv byl jejich původní účel ryze praktický, tedy chránit oči před škodlivým slunečním zářením, rychle se z nich stal módní doplněk, ještě více, než z klasických dioptrických.

Je to samozřejmě proto, že na rozdíl od nich nejsou ty sluneční spojeny s určitým typem lidí. Navíc je mohou nosit skutečně všichni, nejen ti, kteří nemají dobrý zrak. I proto je jasné, že existuje mnoho typů a druhů, které se od sebe navzájem liší.

sluneční brýle pánské

Základní dělení je na sluneční brýle dámské a pánské. Funguje to podobně jako u oblečení – jsou zde drobné rozdíly v designu, avšak většina lidí na ulici si ani nevšimne, že máte na nose ty, které jsou určeny pro druhé pohlaví. Jak je tedy můžeme rozeznat?

Tím prvním vodítkem je jejich celkový vzhled. Ty dámské bývají jemnější, uhlazenější. Pánské mají naopak ostřejší hrany a jsou často i větší. Tento druhý bod však neplatí vždy. Stačí si jen vzpomenout na módu obřích slunečních brýlí, které zakrývaly takřka polovinu obličeje. A ty nosili všichni.

sluneční brýle dámské

Dále je zde barva skel. Ačkoliv obě chrání oči stejně a obě, tedy alespoň ty kvalitní, mají zabudován UV filtr, ty pánské bývají spíše metalické, zatímco dámské mají spíše kouřový odstín. To se však samozřejmě netýká specializovaných typů, jako jsou například ty určené na lyžování.

Můžeme se tedy ptát, zda není špatné, pokud žena nosí pánské brýle, či naopak. A popravdě, není. Pravdou je, že by nám nemělo záležet ani tak na tom, pro jaké pohlaví jsou určeny, jako spíš na tom, jak v nich vypadáme a jak se v nich cítíme. Koneckonců, muži mohou slušet ženské brýle a naopak.

Při výběru bychom se tedy měli řídit především účelem, pro který je potřebujeme, jejich kvalitou a tím, jak v nich vypadáme, spíše než tím, zda byly původně určeny pro muže či pro ženy. Tak totiž budeme mít mnohem více možností výběru. A to se rozhodně vyplatí.