Malý byt nemusí být nutně uzavřenou stísněnou kójí. Některým lidem dokonce menší prostory vyhovují, cítí se v nich příjemně, pokud jsou útulné a zároveň praktické. Na co bychom však měli dbát, abychom si takové bydlení zpříjemnili?
stolek u balkonu

Srdcem bytu je vždy obývací pokoj

Při umístění sedací soupravy v obývacím pokoji bychom měli pamatovat na tělesnou ergonomii. Odborníci stanovili, že optimální podlahová délka, kterou zaujímá sedící člověk v křesle nebo na pohovce, je zhruba 135 cm. Teprve od této vzdálenosti byste měli mít umístěn konferenční stolek a další nábytek. Ideální vzdálenost konferenčního stolku od křesla či sedačky je 30 – 40 cm.
Malá plocha obývacího pokoje vyžaduje úsporná řešení, ale existují určitá omezení, s nimiž nelze příliš flexibilně operovat. Jedním z nich jsou okna. Měli byste si předem ujasnit, která z nich se budou otevírat nejčastěji, a tento prostor by neměl být zastavěn nábytkem, stejně tak parapet musí být volný.
Rodiny s malými dětmi musí pamatovat na jejich bezpečnost a umístit těžké a nebezpečné předměty, které by jim mohly ublížit, z jejich dosahu, nejlépe do uzamykatelných skříní nebo vitrín. To platí i o robustních vázách a dekorativním porcelánu a keramice, která by se mohla zřítit na dítě z velké výšky. Z bezpečnostních důvodů by proto měly být prosklené vitríny umístěny v nábytkové stěně alespoň 50 cm od země.
Umístění sedací soupravy by mělo být takové, aby všichni přítomní mohli mezi seboukomunikovat. Tedy sedací soupravu a křesla proti sobě, anebo do písmene U, případně L. Rozhodně by dominantní roli neměla hrát televize.
kuchyň do u
Pokud plánujete v obývacím pokoji vystavět krb, což je teoreticky možné i v malých bytech s komínovým průduchem na odvod spalin, pamatujte na to, že plocha takové místnosti musí být větší než 12 čtverečních metrů, tedy např. více, než je půdorys 4 x 3 metry. Nejmenší vzdálenost předmětů od krbu musí být alespoň 70 – 80 cm. Platí to o veškerých druzích nábytku a dekorativních předmětů, zvláště pak z hořlavého materiálu.