Pes se stal nejmilejším a nevyhledávanějším zvířecím společníkem ve většině domácností. Milují je dospělí i děti a jsou považováni za další členy rodiny. Přesto mnoho těchto chlupatých příslušníků rodiny roste jako dříví v lese a z roztomilého „plyšáčka“, který se pere s bačkorou, je za čas příšera, která vám likviduje domov a nikdo si s ní neví rady. Zmatený pejsek nechápe, proč je najednou za svou rozvernost trestaný, a páníčci si lámou hlavu, jak starého psa naučit novým kouskům. Řešení je přitom nasnadě: Začněte s tréninkem včas!
pamlsky pro psy
Jak je to s časem

·         Kynologové i zvěrolékaři vám potvrdí, že s výcvikem není radno začít před 4. měsícem věku, kdy je štěňátko ještě příliš slabé, než aby se dokázalo soustředit na víc než ovládnutí svých neposlušných nožek.

·         Až začnete s trénováním povelů nebo i s přivykáním na venčení s řemínkem, volte krátké časové intervaly, a ty postupně prodlužujte.
Kdo je tu pán?

·         Vy! A musíte si takové postavení prosadit už u té roztomilé kuličky, kterou jste si přinesli právě domů, aby rostla s vědomím, že to vy vedete smečku a vás má následovat.

·         Ruka, která dává, a hlas, který kárá. Pro svého psího miláčka budete nejlepší kamarád i bůh v jednom. A nejlepší je, když takový psí člověk je jen jeden. Alespoň při výcviku, kdy se pejsek nejlépe koncentruje na svého pána a jeho povely.
vodítko na psa
Cukr nebo bič?

·         Nikdy pejska (ani jiné mazlíčky!) netrestejte fyzicky! Vidí ve vás nejen vůdce smečky, ale i středobod svého světa – násilí je pro ně nepochopitelná zrada.

·         Chvalte! Pamlsky, slovy, pohlazením… Toho naopak není nikdy málo. Brzy si váš společník spojí dobré chování s vaší přízní a dělat vám radost bude radostí i pro něj.

·         Abyste dali najevo, že se něco nedělá, využijte autoritativního hlasu. To znamená, že důrazně (autorita nesouvisí s hlasitostí, ale se zabarvením hlasu) použijete slovo, které si štěně zafixuje pro špatné chování; např. Fuj! nebo Ne!
štěně s obojkem


·         Na úpravu chování můžete použít i celou řadu pomůcek, jako je například psí píšťalka nebo tzv. kliker. Psi se velmi rychle učí signálům, ať už světelným (jak dokázal Pavlov), gestovým nebo právě zvukovým. Rozhodně však vynechte elektrické obojky, které zvířátkům jen zbytečně ubližují.