Můžeme se v obchodech setkat s názvem bio miska. Zřejmě zde název vznikl z původu klíčení. Pokud si totiž seženeme bio semínka nebo zrníčka rostlin, které chceme naklíčit, tak vlastně budeme mít za pár dnů hotový produkt v nejzdravější kvalitě. Misky na klíčení jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak si doma připravit nutričně bohaté klíčky. S nimi budeme mít vždy zaručený výsledek a také si zajistíme stálý přísun nejzdravějších potravin, které jen můžeme našemu tělu dopřát.
naklíčená vojtěška.jpg

Jak správně misku používat

Miska se skládá ze třech samostatných částí, kde budeme klíčit semínka. Dále ze spodní misky, která bude zachycovat přebytečnou vodu. Každá miska na klíčení semen je opatřena podpěrou, která umožňuje volné proudění vzduchu mezi nimi. Má také své dno, které je speciálně vytvořeno tak, aby semena nevysychala, ale zároveň nebyla ponořena do vody, což by vedlo k plísním a znehodnocení. V podstatě jsou misky upraveny tak, že lze zalít pouze horní a voda se dostane postupně až do spodní vrstvy. Tudíž i dolní miska nepřijde zkrátka a má dostatek vláhy.
Výhodou této skladby je to, že se dá v každé z nich klíčit jiný druh semen. Nejlépe je klíčky sklízet postupně, sklidit a nasadit nové, tím je neustálý přísun k této živině v podstatě stále k dispozici. Misky jsou vyrobeny z kvalitního plastu bez obsahu BPA – zkratka pro Bisfenol A, jedná se o chemickou látku, proto jsou zdravotně nezávadné a snadno omyvatelné. Také se vyrábí i skleněné. Misky mají další podstatnou výhodu, že nám poslouží v každém ročním období bez ohledu na počasí nebo daný měsíc.
cizrna při klíčení.jpg
Která semínka můžeme nechat klíčit?
Klíčit se dá skutečně cokoliv – luštěniny, olejniny, obiloviny atd. Můžeme pojídat řeřichu, mungo, hrách, čočku, cizrnu, červenou řepu, ředkvičky, pšenici, hořčici, brokolici a další různé pochutiny. Na očistu těla poslouží skvěle i mladý ječmen. Klíčky pak můžeme pojídat syrové, dávat do salátů, koktejlů, na pečivo, do polévek. Jen všeho by mělo být s mírou a zbytečně se nepřejídat.