Nezbytnou součástí každé kuchyně i koupelny je vodovodní baterie. Jedná se o zařízení, kterým je možné regulovat vodu vytékající z trubice, konkrétně její teplotu i sílu proudu. Vzhledem k tomu, že se jedná o tak nezbytnou komoditu, není divu, že se výrobci prakticky předhánějí v tom, kdo vyrobí lepší typ.

Výsledkem pak je, že na trhu existuje široká škála druhů vodovodních baterií, ať už co do stylu zpracování nebo funkčnosti.

kbaterie2

Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších a nejpoužívanějších je pak nástěnná baterie. Ta je, na rozdíl například o stojánkové, upevněna na zdi nad zařízením, do kterého má voda téci, například umyvadlem, dřezem či vanou. Naproti tomu stojánková je připevněna na daném zařízení.

Ačkoliv právě stojánkovou najdeme na mnoha veřejných místech, v domácnostech naprosto převládá nástěnný typ. Čím si jeho neustávající popularitu vysvětlit? Samozřejmě, lidé jsou poměrně konzervativní, a nějakou dobu trvá, než si nové vylepšení najde cestu, avšak stojánkové baterie jsou s námi už dost dlouho. Proč tedy používat stále nástěnné, když zabírají více místa, a znemožňují například, aby zrcadlo začínalo hned nad umyvadlem?

Důvodů je hned několik, a konzervatismus zde hraje do určité míry roli, avšak těmi hlavními jsou cena a snadnost instalace. Nástěnný typ je totiž stále podstatně levnější. A jelikož stavba či rekonstrukce domu nebo bytu není sama o sobě zrovna levnou záležitostí, je jasné, že se snažíme ušetřit. A toto je dobrým místem, kde je to možné.

kbaterie3

Navíc zde není nutné předělávat vývody vody, a vést je pod umyvadlem. Stačí baterii jednoduše připevnit na zeď, a máme hotovo. Pokud si na tuto práci někoho najmeme, vyjde nás to i levněji. A to znamená další ušetřené peníze.

Samozřejmě jsou zde i nevýhody. Například již zmíněný fakt, že nemůžeme pověsit například zrcadlo těsně nad umyvadlo, což znamená, že děti či lidé s malou výškou budou mít problém jej použít. Ale nakonec záleží jen na nás, jak se rozhodneme. Jen je dobré vždy zvážit veškeré okolnosti, ať nakonec nelitujeme.