Šperky a bižuterie

Jedná se většinou o drobný zdobný předmět, který nosí lidé na těle případně na svém oblečení. Obvykle se šperky vyrábí z drahých kovům především ze zlata a stříbra. Často bývají doplněny také drahými kameny. Bižuterie je pojem, pod kterým se skrývají ozdoby, které jsou vyrobené z běžných materiálů. Těmi mohou být například obecné kovy jako ocel nebo železo. Dále to mohou být různé druhy přírodních materiálů (mušličky, peříčka, kůže) nebo také materiály syntetické (sklo, plast). Dnes je velmi oblíbená kombinace drahého kovu a přírodního materiálu. Často tímto spojením vznikají velmi pěkné a originální autorské šperky, které dávají jejich zhotoviteli možnost ukázat světu své estetické cítění i nebývalou zručnost. Výroba takových originálních šperků je pro mnohé lidí nejen prací, ale zároveň i celoživotním koníčkem.

prsteny

Šperky se lidé rádi zdobili od pradávna. Nejstarší nálezy provrtaných mušlí, které sloužily jako ozdoba, jsou asi 100 tisíc let staré. V dřívějších dobách si šperky mohli dovolit jen bohatí a lépe postavení lidé. Nošení zlatých ozdob na těle symbolizovalo bohatství, postavení a vyšší společenskou třídu. Velmi vysokou úroveň dosáhlo šperkařství ve starém Egyptě.

zlate

Zde byly například prsteny či přívěšky symbolem moci a také jakéhosi řádu. V antickém starověku se šperky zdobili všichni, od dětí, přes ženy až po vysoce postavené muže. Ženy většinou nosily výrazné náušnice a náhrdelníky s drahými kameny. V Evropě dosáhlo šperkařství největšího rozmachu pravděpodobně v období renesance. V 19. století mu začala silně konkurovat strojová výroba a také hromadně odlévaná bižuterie. Místo drahých kovů se odlévalo z kovů obecných a drahé kameny byly nahrazeny sklem. Mezi nejznámější město s výrobou bižuterie u nás patří bezesporu Jablonec nad Nisou, který se nachází v oblasti severních Čech.