Zdravý životní styl zastává čím dál víc lidí. K němu patří hlavně zdravá strava a pohyb. Ale i to sebelepší dodržování zásad zdravého života je k ničemu, když vás dlouhodobě každým dnem provází stres. Stres je vlastně příprava organismu na nějakou fyzickou nebo psychickou zátěž. Občas potkává každého z nás, ale pokud je nemožné se ho zbavit, představuje problém.
ruční spínač
Co vše může stresovou reakci vyvolat?

o   Fyziologické stresory – postrádání základních životních potřeb, jako je voda, jídlo, teplo, a patří sem i pocity bolesti a nemoc

o   Psychické stresory – prožívání negativních emocí, o kterých si myslíme, že nás ohrožují, např. úzkost, únava, strach z nezvládnutí nějaké situace

o   Sociální stresory – velké životní změny, narození potomka, úmrtí blízké osoby, rozvod…
Jak probíhá stresová reakce?

V první fázi se organismus připravuje na obranu či útok. Zrychluje se nám dech, zrychluje tep, ve zvýšené míře se prokrvují svaly, naopak orgány a dutina břišní se odkrvuje. Rozšiřují se zorničky a snižuje se vnímání bolesti.

Ve druhé fázi dochází k adaptaci na stresové faktory a výše zmíněné reakce se utlumují.

Ve třetí fázi selhává obrana organismu. Není schopen se se stresem vyrovnávat. Objevují se onemocnění související se stresem (vysoký krevní tlak, deprese, syndrom vyhoření, diabetes, onemocnění srdce, alergie, astma atd.). Při velkém vyčerpání organismu může tato fáze skončit i smrtí.
frustrovaná žena
Jak se stresu zbavit?

·         Jezte zdravě a konzumujte potraviny s vysokým obsahem hořčíku a vitamínů B.

·         Choďte více do přírody. Ta má uklidňující účinky na vaši mysl.

·         Pravidelně se hýbejte, výborná je jóga. Při cvičení se vyplavují endorfiny a budete se cítit lépe fyzicky i psychicky.

·         Dostatečně spěte. K uvolnění můžete vyzkoušet provádět meditaci.

·         Akupunktura – je oblíbená jako léčba chorob souvisejících se stresem.