Ať už vlastníte malý nebo i větší zahradní bazén, musíte pravidelně kontrolovat pH hodnoty vody v bazénu. Pro správné fungování bazénové chemie je vhodné udržovat v bazénu optimální pH. Hodnoty pH by se ideálně měly pohybovat od 6,5 do 7,6. Kontrolu hodnot pH provádějte každých 14 dní, v případě, že se v bazénu koupete velmi často, anebo se v něm koupe větší množství lidí, kontrolujte správnost pH klidně každý týden. S vyšším užíváním bazénu se totiž voda v něm rychleji kazí, a proto kontrolu provádějte častěji.

bazén

Kontrola je jednoduchá, nezabere mnoho času a téměř ihned se dozvíte výsledky. Při optimálních hodnotách nemusíte nic řešit a směle můžete bazén používat i nadále bez jakýchkoliv úprav. Pokud naměříte hodnoty nízké, musíte zasáhnout. V bazénu jsou totiž optimální podmínky pro množení řas a bakterií a voda se rychle začne kazit. Jestliže jsou hodnoty vysoké, opět pH vody upravte. Vyšší pH bazénové vody není tolik nebezpečná, ale způsobuje nevzhledný zákal, který se vytváří vysrážením vápníku. Hodnoty pH se regulují speciálními přípravky na úpravu pH bazénové vody, které seženete v kapalné nebo granulové formě. Většinou se používají jednoduché obchodní názvy jako pH mínus a pH plus.

dítě v bazénu

PH v bazénu se měří speciálními pH testery. Oblíbené jsou kapkové testery, které jsou přesné a rychlé a zjistíte s nimi i hodnoty koncentrace chloru, bromu nebo aktivního kyslíku. Pak tu jsou testery proužkové, které slouží ke snadnému orientačnímu měření pH vody. I s proužkovými testery změříte kromě pH i další výše zmíněné parametry. V neposlední řadě můžete hodnotu pH změřit tabletovými testery. Ty jsou vhodné pro bazény, kde se používá bazénová chemie na bázi chlornanu sodného. Jestliže používáte chlorové tablety pro čištění bazénu, použijte ke zjištění hodnoty pH kapkové testery.