Obaly na chytré mobilní telefony se vyrábí v různých verzích a jednou z těch nejprodávanějších je knížka neboli flip. Zhotovuje se z materiálu s názvem eko-kůže, jehož vlastností je mimo jiné i prodyšnost.

Proč je prodyšnost tak důležitá

Polyuretan se pro výrobu eko-kůže používá zcela záměrně právě kvůli tomu, aby byla vrstva plastu dokonale prodyšná. Prodyšnost je také typickou vlastností pravé kůže a ta nepravá, označovaná jako „eko“, se jí v tomto směru velmi přibližuje. V zásadě staví svůj úspěch právě na této vlastnosti a tím odsouvá do ústraní všechny další dosud objevené plastické hmoty a jejich technologická zpracování. Kdyby tomu tak nebylo, docházelo by u řady výrobků k problematickým situacím.

mobil v ruce

Obaly na mobily – výrobci flipových neboli knížkových krytů na Huawei P20 Lite sází na prodyšný polyuretan proto, aby vodní pára mohla volně proudit mezi mobilem, resp. jeho dotykovým displejem, a vnějším prostředím. Kdyby byl mobil v pouzdře z PVC, mohlo by právě zde docházet k tvorbě vodních kapek a k jejich průniku dovnitř telefonu. A jistě uznáte, že voda a elektronické obvody pod napětím z LI-ion baterie, to není dobrá volba.

Matrace – polyuretan je pro výrobce syntetických matrací klíčový, kdyby neexistoval, neznali bychom molitan a nedovedeme si představit, čím bychom vyplnili čalounění sedacích souprav, křesla a samozřejmě i zdravotní matrace, na kterých spíte. Na neprodyšném PVC či jiném plastu by se vaše tělo na posteli propotilo za pár hodin a o komfortním spánku by nebyla vůbec řeč.

dívka s telefonem

Stélky bot – výrobci obuvi přišli s nápadem, který na sebe nedal dlouho čekat – nahradili koženou stélku tou polyuretanovou. Tím pádem není nutné kvůli tomu trápit a zabíjet zvířata a zároveň máme k dispozici levnější zdroj poměrně kvalitního a pevného materiálu. Mohou se o tom přesvědčit zejména ženy a dívky, které obouvají letní střevíce – prodyšné, takže se od stélky odvádí pot a tím pádem je chůze bezpečná a příjemná.