Nevěříte? Opravdu tito ptáčci, co se nám tak líbí díky svému zbarvení a hlasu, jsou zabijáci, kteří dokážou ptačím konkurentům vyklovat mozek z hlavy. Ale nejen jim.

Jsou stále hojní, žijí i uprostřed měst a v zimě je pravidelně vídáme u krmítek. Když je spatříme, hned máme lepší náladu. Pro jejich zjev jim přilepšujeme potravou, která je vhodná pro vegetariány, ale sýkory se živí hlavně hmyzem.
sýkora koňadra

Od jara do podzimu je můžeme vidět, jak pojídají hmyz v různých stádiích vývoje, ale i pavouky a občas se pochutnávají na nalezené mrtvole.

K životu potřebují bílkoviny. No, a ty mozek opravdu obsahuje.

Jak vypadá

Černá hlava se dvěma býlími půlměsíci. Nad nimi jsou malá černá očka a černý zobák. Břicho a hruď mají žluté, na zádech přechází do zelenavé barvy. Letky a ocas jsou modro – bílé s černými proužky.

Ptáček je velký 14 cm, váží 20 g.

Rozmnožování

Hnízdo si zakládá jak vysoko ve větvích, tak i nízko nad zemí. Ale vždy je v dutině. Nemají hnízda úhledná. Podklad většinou tvoří suchá stébla, kořínky či mech. Vlastní hnízdo je z peří, chlupů nebo vlny.

Samička snese 7 – 14 vajec, která rozpoznáme podle rezavých až načervenalých skvrn. Za 10 – 14 dní dojde k líhnutí. Mláďata v hnízdě zůstávají dalších 15 – 22 dní.

Rodiče se starají. Na vejcích sedí střídavě samice i samec. Oba je ještě dlouho po vylíhnutí doprovázejí.

Když někdo vyruší sedící samičku, prská a plivá a toho se vetřelec zalekne.

sýkorka na větvičce

Ptáček je to neposedný. Nikdy ho neuvidíte sedět v klidu. Poskakuje, poletuje, prolézá skuliny, a kde si všimne krmítka, navštíví ho. Je velmi bázlivý a jak si všimne nějakého pohybu, ulétá.

 

Nálezy mrtvých lejsků černohlavých hnízdících v budkách, kde před tím hnízdily sýkorky, daly podnět k bližšímu prozkoumání, co se stalo. Zabití byli převážně samečci, kteří se po návratu z teplých krajin snažili najít hnízdiště. Bohužel padli na teritoriálně laděnou sýkorku, a ta je těžší, robustnější, má silnější drápy, a tak lejsky uklovaly. Souboj zakončily konzumací jejich mozků.

Ale ony dokážou zabít lejska. i když už budku obsadil a pak si ji zabírají samy pro sebe.

Autoři článku, kteří se tímto jevem zabývají, spekulují, že konflikty mezi zmíněnými druhy se dějí v důsledku oteplování klimatu. Proto dochází k posunu hnízdění.

Ale abyste si nemysleli, že si zasedly jen na lejsky. Kdepak, ony jednají tvrdě i s jinými subtilnějšími ptačími druhy. Jsou zaznamenány i případy, kdy napadly mnohem většího strnada obecného.

Dokonce napadly i hibernující netopýry. Nebylo to náhodné. Vyhledaly je cíleně.

Sýkorky koňadry se sice nestaly symbolem moudrosti, ale hloupé nejsou. Naučily se proklovnout hliníkové víčko s mlékem, stojícím za dveřmi, kde ho nechávali britští mlékaři a tím našly další zdroj bílkovin.

V zimě nepohrdnou slunečnicovým semínkem, které jim připravíte do krmítka. Jak uslyšíte hašteření, možná jde o další útok, ze kterého jiný pták nevyjde živý.

Roztomilý ptáček? Ne, zabiják
4.9 (97.14%)7