Co nás baví? Jaké máme zvyky? Nemáme my nebo někdo z naší domácnosti alergii? Jsme aktivnější nebo pohodlnější? Máme děti? Máme zahradu? Jsme často dlouho v práci? Tak takové a podobné otázky by nám měli projít hlavou před tím, než se pro určité plemeno pejska rozhodneme. Velkou chybou je, pokud vybíráme pouze podle vizáže. Když zvolíme nevhodně, můžeme být nešťastní všichni. Lidé i pejsci. A ti to pak odnáší hůř! Máme pár tipů, jak na správný výběr, jak se v tom orientovat.
 bordeauxská doga
Psi sportovci
Pro aktivní lidi, co mohou být a jsou stále v pohybu, rádi chodí, běhají, věnují se sportu, turistice, mají chuť a také čas na dlouhé procházky! Ne jenom krátké venčení mezi domy a domů.
–       němečtí ovčáci
–       husky
–       border kolie
–       ohaři
–       chrti
–       Jack Russell teriéři
černý retrívr 
Psi, co si rádi pohoví
Tito psí kamarádi se hodí k páníčkům, kteří jsou aktivní méně. Nemusí to být samozřejmě způsobeno jen pohodlností, ale mohou mít zdravotní problémy, mohou být starší, mohou mít fyzicky nebo časově náročnou práci. Zkrátka nemají z různých důvodů sílu, čas nebo chuť ve volných chvílích za každého počasí být dlouho venku. Raději si odpočinou doma. Ale pozor! S potřebným venčením a kratšími procházkami musí samozřejmě počítat i páníčci psů těchto plemen.
–       čivavy
–       mopsi
–       maltézáčci
–       bordeauxské dogy
–       francouzští buldočci
–       angličtí buldoci
–       jorkšírští teriéři
štěně buldočka 
Psi k dětem
To musí být od povahy trpěliví kamarádi, takoví tolerantní pohodáři. S dětmi si toho někdy opravdu dost užijí!
–       labradoři
–       zlatí retrívři
–       francouzští buldočci
–       kolie
–       bordeauxské dogy
–       cane corso
 
Výše uvedené seznamy jsou samozřejmě jen orientační a zahrnují jen některá plemena, která mají podobné vlastnosti. Vždy je dobré výběr probrat také se zkušeným chovatelem nebo s veterinářem. Pokud netrváte na „papírákovi“, je tu ještě možnost vysvobodit nějakého pejska z útulku. Může to být štěňátko i pejsek už větší. Jsou to pak ti nejvděčnější a nejvěrnější přátelé!