Karneval měl v Čechách velký význam

Zábava

V dřívějších dobách měli lidé přesně vyměřený čas pro práci a čas pro zábavu. Jít se bavit některý „pracovní den“, bylo považováno za nevhodné, někdy až hříšné.
·        Problém byl v tom, že těch pracovních dnů měli přeci jen o trochu více než my.
·        Proto se možná v těch svých volných dnech dokázali opravdu „odvázat“.
masky na masopust
Nejznámějším dnem, ve kterýž se všichni měnili podle libosti a užívali si veselí, byl (a dones někde i je) MASOPUST.
o   Každý rok v Čechách začíná šestého ledna a s ukončením se počítá na Popeleční středu.
Ačkoliv by se mohlo podle názvu tohoto staročeského svátku zdát, že v tomto období je pojídání masa https://pixabay.com/cs/photos/sv%C4%9Btla-slam%C4%9Bn%C3%A1-koleda-masopust-637688/zapovězeno, je tomu právě naopak. Ten název totiž zřejmě neznamená, že se máme v případě masa „postit“, ale že máme naopak maso „pustit“. Toto období je také radostné z toho důvodu, že se blíží jaro, a tudíž končí smutné zimní období.
·        Pro naše předky bylo ještě trochu složitější.
·        Pokud byla předchozí úroda malá, pak bylo v zimě krušno.
·        Masopustní oslavy mají tedy za úkol zajistit v hospodářství dobrou úrodu v příštím období, všem obyvatelům gruntu zdraví a bohaté potomstvo.

Radost už z dob pohanských

Karnevalové veselí je velice stará záležitost. Nejedná se o žádný ryze křesťanský svátek. Je tomu právě naopak. Celá řada rituálů, které ho doprovázejí, pochází z dob pohanských.
o   Mohlo by se také zdát, že se jedná jen o bezuzdné řádění a přejídání se.
o   I to by bylo omyl.
o   Je to v podstatě předem určený proces, který má svá pravidla.
kostým ze slámy
Jen pokud se každého roku opakuje masopustní veselí v přesně stanovený čas, je možné uchovat odvěký řád. Naši předkové také věřili tomu, že budoucí sklizeň závisí na tom, jak vesnice dokáže vyprovodit zimu a přivítat jaro.
·        Myslím, že nám se to v některých oblastech daří docela dobře.
·        Řepky každý rok utěšeně přibývá.
·         Někde není ani možné vyjít na procházku.

Češi jsou při nákupu deskových her velmi konzervativní

Zábava

Vstoupíte-li dnes do specializovaného obchodu s hračkami a s deskovými hrami, býváte překvapeni, kolik fantastických nápadů dokázali výrobci zábavy pro děti i dospělé zrealizovat. Zábava k lidskému životu neodmyslitelně patří, ale nelze ji paušalizovat a sestavit jednotný evropský model, který platí pro každého. Zvláště ne pro Českou republiku. V tomto ohledu se výrazně odlišujeme od zbytku světa.
šest deskových her

Dostihy a sázky

My Češi je známe z počátku 90. let, tehdy byly vůbec první deskovou hrou, kterou bylo možno zabavit celou rodinu na několik hodin. Obliba dostihů se také přenáší z generace na generaci, a přestože jsou na trhu jiné zábavné kreace, tato suverénně vítězí.
Trh je dnes zásoben dokonce několika stovkami her, ale Češi jsou velice vybíraví. Za dobrý titul považují pouze takový, jehož pravidla nejsou fádní a primitivní. Musí jít o důmyslný nápad plný napětí, s vtipnou pointou, pokud možno s nekonečným množstvím řešení. V zahraničí se prodává skutečně leccos a lidé jsou tam schopni bavit se i nad docela hloupou, zato stylovou hrou. To však neplatí v Česku.
připravená hra

Nesmrtelné „Člověče nezlob se“

Když se někoho ze starší generace budete ptát, jak by se chtěl bavit s dětmi po večerech na horách, vychrlí na vás seznam, který se takřka shoduje s ostatními lidmi. Pro dospělé stačí na hory vzít jednohlavé a „žolíkové“ karty, Člověče nezlob se, vrhcábové kostky, pexeso a šachovnicové hry typu šachů a dámy. Jsou to staré dobré zábavné variace ještě z dob, kdy mnoho výrobků tohoto typu na trhu neexistovalo, a přesto se lidé dokázali báječně bavit.
Právě improvizace a schopnost tvořit vlastní zábavu i s omezenými možnostmi jsou brzdou současným výrobcům v komerčním pojetí zábavného průmyslu. Pravdou je, že právě Dostihy a sázky a Monopoly jsou podepřeny reklamním tažením ze strany výrobců, a že existuje řada produktů, které již dávno zmiňované tituly překonaly, jenže právě nostalgický vztah k zábavným večerům z doby před dvaceti – třiceti lety je určujícím prvkem vývoje tohoto druhu trávení volného času v České republice.

Každý sen se dá splnit

Zábava

Každý člověk na Světě má sny. Nejen sny, co k nám přichází v noci, ale i sny, které sníme přes den s otevřenýma očima při plné bdělosti. Jsou to sny od nehmotných až po ty hmotné.

Páry neúspěšně se snažící o potomka sní o potomkovi, sportovci sní o sportovních úspěších a medailích, nemocní lidé sní o zdraví, dokonalé postavě, nešťastní o štěstí, opuštění o společnosti, další sní o lásce, přátelství, klidu i o jiném, než aktuálním počasí. Další sní o svém důležitém dnu, na který se těší. Neúspěšní sní o úspěchu pracovním či osobním, o závratné kariéře, nadstandardním platu…
vysoký vodopád

Mnoho lidských snů je nesplnitelných, potom jsou tu ale také ty splnitelné.

Mezi splnitelné sny patří nové luxusní auto, nový dům či byt, nové značkové boty a oblečení pro sebe či své blízké. I sen o závratné a úspěšné kariéře si můžeme splnit pomocí tvrdé práce na sobě, dalším vzdělávání, angažováním se na správných místech a ve správný čas.

Jsou tu také sny o závratné kariéře hudebního či hereckého idolu milionů lidí, neomezených finančních prostředcích nebo výhře v loterii.

Velkým snem pro mnoho lidí je každoročně zimní dovolená na luxusním horském hotelu, s dostatkem sněhu, malých front na vleky, půjčovnou lyží i snowboardů, školičkou pro potomky, kde budou pohlídáni a zároveň se i něco naučí. S vnitřním bazénem pro regeneraci a relaxaci, saunou, hernou s odborným dohledem pro potomky, luxusní a kvalitní restaurací s kvalitními službami.
tropický ostrov

Jiní lidé sní o cestě kolem světa za poznáním jiných kultur, obyvatel, národních zvyků i národních kuchyní, cizích tropických i mrazivých krajinách, exotických zvířat a ptáků.

I obyčejní lidé sní o dovolené v teple u moře, s koupáním, horkým pískem, drinkem, útulným hotýlkem v blízkosti pláže a o dnech zalitých sluncem bez všedních starostí.

Ve splnění našich snů nám může bránit hned několik důvodů. Jedním z těch důvodů je nedostatek odvahy a dalším, často hlavním důvodem je nedostatek finančních prostředků pro splnění alespoň jednoho z našich snů. Stačí jen najít trochu odvahy a poté hledat cesty, jak svůj sen či sny uskutečnit. Následně už stačí jen těšit se a prožít svůj sen na plno s radostí a nezapomenutelnými zážitky zachycenými ve své mysli i na fotkách.