Chystejte se na chudnutí

V období předchozích voleb nám populističtí politici přidávali, seč se jenom dalo. Tiskli další a další peníze a cpali je jak svým, tedy státním zaměstnancům, tak i do veškeré ekonomiky, což se nemohlo neodrážet i na platech v jiných sektorech. A na své si logicky přicházeli i penzisté a lidé všemožně jinak sociálně slabí, kteří přece také mají volební hlasy a bylo je tak záhodno podmáznout.

české drobné

Platy a různé dávky tak u nás nominálně rostly a rostly, což mělo dokazovat, jak se naší zemi skvěle daří a jak se naši politici starají o to, aby z toho i prostý lid něco měl.

Ovšem se zběsilým tištěním dalších peněz už se končí. Už totiž bylo dosaženo nejen takzvaně ‚zdravé‘ inflace, na jejíž nezbytnost se naši politici v oněch rozhazovačných dobách vymlouvali, ale i inflace vysloveně nezdravé, a kdyby se vydávaly nekryté peníze další a další, mohlo by lidem při pohledu na cenovky dojít, že to nebylo ani tak rozumné počínání, jako spíše ryzí zhůvěřilost.

Takže nám začaly růst ceny kdečeho. Čehož si už museli všimnout i slepí. A naopak mzdy už u nás přestávají růst dřívějším tempem.

Ve druhém pololetí loňského roku už počal růst mezd zpomalovat, a to navzdory tomu, že se leckde nedostávalo zaměstnanců a firmy by se je tak logicky měly pokoušet přeplácet. Mzdy už nerostly tak rychle a podobně se má vyvíjet situace i v roce letošním.

I v průběhu roku 2019 by prý někde měly růst mzdy, to však hlavně v odvětvích, jež v tomto ohledu v posledních letech ‚zaspala‘, kde berou lidé dosud málo, jako jsou třeba maloobchod nebo méně kvalifikované profese. Jinde už ale mzdy růst nemají, ba mají dokonce i začít klesat.
peníze čr

Průmysl, výroba a informační technologie strádají i nadále nedostatkem vhodných zaměstnanců, dá se prý však předpokládat, že když tyto nenajdou zaměstnance doma, budou je spíše hledat v cizině, než aby přeplácely našince.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostla česká průměrná hrubá mzda v meziročním srovnání o 2458 korun, tedy o osm a půl procenta, na 31516 korun, což po zahrnutí růstu spotřebitelských cen znamenalo šestiprocentní růst.

Což má být ale už minulost. Tak rychle už si prý polepšovat nemáme a také nebudeme.

Zřejmě proto, že už i politici vědí, že přestřelili. A že si voliče nemohou donekonečna kupovat zvyšováním mezd ve státním sektoru, jenž žene nahoru i mzdy u soukromníků. A následně i ceny.

A tak se letos bude – jak už byl avízováno – zdražovat. A platy už tolik neporostou. Takže nakonec možná bude dosaženo dřívější rovnováhy, jaká tu byla už před tím, než zvyšování cen znehodnotilo naše úspory.

Pokud se tedy nepřiblíží další volby, před nimiž by si bylo třeba populisticky koupit hlasy nepříliš bohatých voličů.

Podnikatelům a obchodním společnostem se v loňském roce dařilo lépe!

V loňském roce také bylo vyhlášeno nejméně bankrotů podnikatelů za posledních šest let. Celkové číslo se vyšplhalo na 5 418 bankrotů za rok 2018.
Výše uvedené informace pochází ze studie společnosti Czech Credit Bureau a informace zveřejnila jako první samozřejmě ČTK.
V posledních letech obecně klesá počet podnikatelských bankrotů. Za poslední čtyři roky se bankroty obchodních společností snížily o polovinu a počet bankrotů celkově dokonce o jednu třetinu.
bankrot chlapa
Proti roku 2017 klesl v loňském roce počet bankrotů společností o 120, tedy o celých 16 %. O celých 21 % také klesl právě počet na bankroty obchodních společností. Bankrot podnikatelů se meziročně snížil o 15 procent.
Nejvíce bankrotů firem bylo vyhlášeno v Praze, v Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji. Nejlépe se pak v této oblasti dařilo na Vysočině, kde bankrot vyhlásilo pouze devět obchodních společností. Dobře si také vedl Karlovarský kraj a Liberecký kraj, kde bylo hlášeno pouze 15 bankrotů firem.
prázdné kapsy kalhot
Co se týče oborů, nejvíce problémů měl obchod, dále průmysl a třetí oblastí bylo stavebnictví. Nejlépe se pak daří v zemědělství a dobývání. Výborně si pak vedly oblasti podnikání, jako je ubytování a strava a samozřejmě také doprava.
 
Celkově tuto situaci ovlivňuje samozřejmě stále příznivá makroekonomická situace, tedy stále přetrvávající vysoké zahraniční poptávky a nízká nezaměstnanost s rostoucími reálnými mzdami. To má za následek, že se také zvyšuje samozřejmě domácí poptávka a ochota spotřebitelů k vydávání větších částek z rodinných rozpočtů.
 bankrot obchodu
Kdy hrozí firmě úpadek?
Firma či podnikatel se blíží k úpadku, respektive k bankrotu tehdy, jestliže není schopna plnit své závazky a platit, co je potřeba platit. V tuto chvíli je potřeba zahájit insolvenční řízení, tedy podat návrh, a to nejen v momentě, kdy už plnit schopný není, ale již v momentě, kdy se právě taková situace nevyhnutelně blíží. Taková situace nastává, když je s pohledem na všechny dostupné okolnosti a podklady evidentní, že podnikatel či firma nebude schopna řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků.

Jak koupit pozemek

Hypotéka na pozemek Nebankovnihypoteka je možná, ale taky má své podmínky. Tak například je jasné, že pokud chcete hypotéku na pozemek, tak musíte být řádně zaměstnaní a nesmíte být zadlužení. Víte, myslím, že žádná banka by jen tak nepůjčila někomu, kdo je zadlužený až po uši a žádal by další půjčku či hypotéku. Nebo jak byste reagovali vy? Představte si, že je jen na vás, komu dáte hypotéku na pozemek. A nyní si představte, že za vámi přijde člověk, který nutně potřebuje hypotéku na pozemek. Vy se na něj usmějete a ihned ho samozřejmě začnete lustrovat, jak na tom je. A pak to uvidíte.

Na pozemku můžete mít i střelnici.

Onen dotyčný člověk je zadlužený, dejme tomu, na tři sta tisíc! Jak byste na to reagovali? Možná, byste mu vyhověli. Jenže pak si ještě k tomu přidejte, že je nezaměstnaný nebo je v insolvenci. Půjčili byste mu i tak? Myslím, že většina lidí by nikomu takovému nepůjčila A víte proč? Člověk, který by půjčil by pak neměl jistotu, že se mu peníze vrátí. Například kdybych to měla vzít za sebe, tak já bych nikomu velkou částku nepůjčila, ani kdybych na to měla a půjčené peníze by mi nechyběly. Ale tady jde hlavně o princip. Nikomu by se nelíbilo, kdyby byl finančně využívaný. No mě teda rozhodně ne! Ale na druhou stranu chápu, že mnoho lidí touží po vlastním bydlení nebo alespoň vlastní zahradě.

Pozemky jsou docela drahé.

A tady právě přichází na řadu hypotéka na pozemek. Musím říct, že jsem se s tímto termínem moc nesetkala, tudíž se mi to zdá zajímavé. Ale na druhou stranu je to zase výhodné. Hypotéku na pozemek může využít opravdu každý, kdo na to má. Když víte, že budete poctivě a pravidelně splácet, tak nevidím problém, abyste si hypotéku na pozemek vzali. Já taky nad tím uvažuji, protože bych si chtěla koupit malou zahrádku a pěstovat si tam zeleninu. Myslím, že v dnešní době se vyplatí si pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, když je všechno drahé. A navíc vlastní zahrádka je taky výhodná v tom, že v létě máte pak kam jít.

Půjčka pro podnikatele

Někdy to v podnikání nejde tak, jak by si to takový soukromník představoval. Není dost práce, jsou problémy s dodavateli, není dost zákazníků nebo odběratelé neplatí tak, jak by měli, stát si žádá větší a větší odvody a navrch může ještě dojít třeba i k nějaké té závadě, nehodě nebo klidně i přírodní či jiné kalamitě. A to všechno se v konečném důsledku negativně podepisuje i na finanční situaci onoho podnikatele, i na jeho a firemních vyhlídkách do budoucna.

Peníze pak prostě nejsou k dispozici v žádoucím množství. A to znamená, že podnikatel nemá z čeho žít a není ani co investovat do nezbytných záležitostí souvisejících s onou firmou.

dvojeurové mince

Ovšem bez peněz se tu pochopitelně nedá obejít. A když tyto scházejí, je nezbytné si nějak sehnat další. Což se nejednou podaří jedině s využitím půjčky.

Jenže ani s podnikatelskou půjčkou to nejednou není nijak prosté. I u té se může ledacos zkomplikovat, a nejednou se dokonce stane, že ji žadatel prostě ani neobdrží. A pak je nucen žít i nadále v nedostatku.

Vezměme si třeba takové bankovní půjčky. Kolik jenom toho musí zájemce splnit, než některou z nich dostane! Musí doložit příjmy v požadované nemalé výši, musí předložit dobře vypadající daňové přiznání, nesmí mít ani záznamy v registrech dlužníků, ani exekutory v patách atd. A když v něčem z toho neodpovídá žadatel bankovním kritériím, má smůlu.

eura bankovky

To je přece hrozné. Jenže co s tím, že?

S tím se dá vlastně udělat jediné. Dá se poinformovat o tom, jak získat hypotéku od nebankovní společnosti. Protože tam právě tyto záležitosti zase až takový význam nemají, tam se řeší záruka splácení jinak. A sice dáním nemovitosti do zástavy. A proto ten, kdo nechce mít zbytečné problémy a kdo není zrovna dokonalým žadatelem, zkouší své štěstí právě u nebankovního sektoru a jeho hypoték. Protože tady jenom zastaví nemovitost, dohodne se na podmínkách a už záhy má potřebné peníze k dispozici.

Co si tak vzít půjčku?

Kamkoliv se dnes člověk dostane, všude se mu něco nabízí. Což je – jak se mnou určitě budete souhlasit – skvělé. Jenže jakmile se člověk rozhodne nějakou podobnou nabídku využít, požaduje se po něm, aby za ni patřičně zaplatil, a to – jak mi dáte za pravdu – už tak příjemné nebývá. Zejména když člověk neoplývá dostatkem finančních prostředků a musí tak co chvíli zvažovat, jestli si to nabízené může nebo nemůže dovolit.

Zkrátka a dobře nás na každém kroku provází potřeba peněz. A aby se uzoufal ten, komu se jich nepodaří vydělávat tolik, kolik je potřeba. A zejména ten, jemuž jeho příjmy nestačí ani na uspokojení minimálních potřeb, na to, bez čeho se nedá vůbec obejít.

Ovšem údělem některých z nás je bohužel právě toto, tedy skutečnost, že i kdybychom se rozkrájeli, nevyděláme si dost. A co si počít, když se zrovna nedaří a příjmy jsou zcela nedostačující?

čtyři mince

V takovém případě už to nejednou může zachránit pouze půjčka. A je tak logické, že se mnozí z nás o podobnou pomoc také zajímají a často o ni i žádají. Jenže bohužel nejednou neúspěšně. Protože ten, kdo se rozhodne žádat o půjčku v bance, musí doložit svoji bonitu, a to se v situaci, kdy je na tom dotyčný špatně, nejednou nezvládne a člověk má smůlu.

A proto lze jedině doporučit, aby se ti, kdo potřebují půjčit, obraceli raději na nebankovní sektor, jehož nebankovní americké hypotéky jsou půjčkami, na něž dosáhnou i hodně komplikovaní žadatelé. A to proto, že je zde prokazování vysokých příjmů, čistých registrů dlužníků a dalších pozitiv v podstatě nahrazeno zástavou žadatelovy nemovitosti, v čemž dokáže vyhovět kdekdo z našinců.

50 eur

A tak si díky nebankovní hypotéce přijde na potřebné peníze pomalu každý ze zájemců. Pomalu každému tu půjčí, a to klidně i hodně peněz s dlouhou dobou splácení a příjemnými splátkami a úroky. A problémy s financemi jsou rázem ty tam.

Je nebankovní hypotéka bez registru výhodná?

Asi není člověka, který by nechtěl bydlet ve vlastním domě či bytě. Je to pochopitelné, koneckonců bydlení ve vlastním má řadu výhod, z nichž nikoliv nejmenší je jistota střechy nad hlavou. Nemůže se vám totiž stát, že vám majitel neprodlouží smlouvu, protože například plánuje pro danou nemovitost jiné využití, nebo jednoduše našel lukrativnější nájemce.

To vše je pochopitelné, avšak cena nemovitostí je tak vysoká, že jen málokdo si ji může dovolit jen tak koupit. Obvykle je potřeba i na malý byt šetřit i více než deset let, v závislosti na příjmu daného člověka či rodiny. A pokud je daná rodina větší, například rodiče s více dětmi, pak je jasné, že byt 1+1 KK stačit rozhodně nebude.

hypoteka1

Naštěstí i pro takovéto lidi je zde řešení. Tím je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi a má mnoho druhů.

Ty se neliší ani tak svým cílem, tedy poskytnutím peněz na koupi nemovitosti, nýbrž výší svých úroků a poplatků a také podmínkami, které musí žadatel splnit, aby byla jeho žádost schválena. Každý si tak může vybrat ten, který mu vyhovuje.

hypoteka3

Jedním z těch dlouhodobě populárnějších je nebankovní hypotéka bez registru https://www.hypoteka-bez-registru.net/hypoteky_bez_registru/. Její výhoda spočívá v tom, že žadatel není prověřován v registru dlužníků. Tam se dostanou všichni, kdo mají nějaký nezaplacený dluh, ať už je to půjčka, či pozdě zaplacená faktura za energie či internet.

Avšak ne vždy se tam dostanete vlastní vinou. Stačí, aby si váš příbuzný či známý vzal na vaše jméno půjčku, kterou by pak následně nesplácel. Vzhledem k tomu, na koho je psaná, to není on, ale vy, kdo tam bude uveden a na jehož dveře dříve či později zaklepe exekutor.

Pro koho se tedy tento typ hypotéky hodí? Především pro ty, kteří již své dluhy splatili a doposud nepožádali o výmaz, či zatím výmaz nebyl proveden. Takovíto lidé totiž peníze mají, avšak kvůli záznamu v registru jsou v bance odmítnuti. A to je škoda, ne?

Vítejte ve světě financí

Finance byli, jsou a vždy s naprostou jistotou bude plnohodnotnou součástí našich životů, a to zejména z toho důvod, že bez nich by si nikdo z nás nemohl téměř nic pořídit. Samozřejmě, že výše zmíněná skutečnost je podpořena logickým uvažováním, avšak na druhou stranu je nutné brát v potaz také skutečnost, že jsou sice peníze potřeba, avšak i navzdory tomu netvoří to hlavní, o co v rámci života jde. Dle mého názoru je totiž tím hlavním jakýsi sen, který si každý z nás vytvoří v určitém životním období, což však opět vede k tomu, že je potřeba mít dostatečnou finanční zásobu, jelikož jen tak je možné absolutní naplnění tajných přání každého z nás.

dolary v rukou

Je tak tedy vidět, že finance jsou opravdu velmi podstatnou součástí našich životů, a dle toho bychom k nim také měli přistupovat. Měli bychom se tak tedy snažit šetřit, jelikož jen tak je možné, abychom si v budoucnu mohli splnit to, po čem již nějakou tu dobu tajně toužíme. Někdy však není tento proces možný, a to kupříkladu z toho důvodu, že poměrně velké procento našich spolu-občanů žije od výplaty k výplatě. Jaké mají tedy právě tito lidé možnosti, tedy jak si právě oni mohou splnit své sny?

nabídka pomoci

Samozřejmě, že zejména v tomto případě se bohužel nejedná o cestu svépomoci, ale na tom není vlastně nic špatného, a to zejména z toho důvodu, že si díky tomu uvědomíme, že občas potřebuje podat pomocnou ruku opravdu každý z nás. Výše zmíněná skupinka má tedy možnost využití různorodých nabídek, přičemž já osobně doporučuji nebankovní hypotéky https://www.nebankovni-hypoteky-uvery.cz/nebankovni-hypoteky. Právě tento finanční institut je něčím, co vám v životě jistě pomůže, a to zejména z toho důvodu, že poskytovateli jde v první řadě o tom, abyste se vy sami měli dobře, než aby na tom on sám něco vydělal. Je tak tedy vidět, že i v rámci moderní doby mezi námi existují ti, kterým jde zejména o blaho ostatních, což je samozřejmě skvělou zprávou, a to zejména z toho důvodu, že díky tomu víme, že na tom není naše společnost až tak zle.

Když chybí peníze

Je nespočet těch, kdo se potýkají třeba i dnes a denně s finančními těžkostmi. Takoví lidé žijí všude kolem nás a není nikdy vyloučeno, že i my se jednoho dne ocitneme v jejich řadách. Není to příjemná představa, ale je to zkrátka tak.

Jak žijí lidé, kteří nedokážou pokrýt třeba ani ty nejzákladnější životní potřeby? Rozhodně nijak příjemně. Musí se stůj co stůj omezovat ve všem, v čem jenom výdaje seškrtat lze, musí si leccos odpírat. A i pak nejednou trnou, kdy jim přijde další účet, na který dost možná zase nebudou mít. Což logicky znamená tu riziko omezení poskytování služeb, tu finanční sankce a tu třeba i ještě něco horšího.

počítání peněz

Jenže co mají dělat, že? Někdo takový to sice dokáže vylepšit tím, že vezme nějakou tu další práci navrch, ale ne každý takovou možnost má a někdy ani tato nedokáže s problémy skoncovat. Je to smutné, ale je to tak.

A zřejmě tím jediným, co je v takové situaci pozitivní, je to, že si u nás člověk také může vzít půjčku a tou překlenout nelehké chvíle. Což je často ta poslední možnost, jíž se ještě dá spasit.

Ovšem aby byla půjčka spásou, je třeba vybrat si tu pravou, jednat s rozmyslem. Protože ne každá půjčka je výhodná a ne každá je vlastně i dostupná.

eura bankovky

Žadatel, který je ve vážné krizi a má nanejvýš pár šestáků, se vesměs marně obrací se žádostmi na banky. Tyto finanční instituce totiž mívají přísná kritéria, podle nichž žadatele posuzují, a od těchto pravidel se neodchylují. A kdo nedokáže splnit vše požadované, má smůlu. A jak jistě uznáte, těžko lze čekat, že nějaký zoufalec doloží dostatečně vysoké příjmy, čisté registry dlužníků a podobně.

A proto je pro leckoho východiskem z nouze americká hypotéka nebankovní https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/americka_hypoteka/. U ní jsou totiž kritéria pro schválení stanovena daleko příznivěji, dá se tu mnohem snáze vyhovět. Protože veškeré záruky spočívají v tom, že musí dát žadatel do zástavy nemovitost. A to přece lehce zvládne i kdekdo z těch, kdo nemají ani korunu v kapse.

Bez kalkulačky na úvěr zapomeňte

Ať už se chystáte na malou půjčku, anebo potřebujete pořádně vysokou hypotéku, ten první krok, který byste měli udělat před tím, než o úvěr požádáte, je vždy stejný. Důležité je vzít si do ruky kalkulačku a začít počítat. Když to uděláte, tak budete dost možná překvapeni, že ne všechny sliby o výhodnosti jednotlivých nabídek, se naplní. A také dost možná zjistíte i to, že nízká úroková míra o celkové výhodnosti úvěru nemusí vypovídat vůbec nic. Ba co víc, mnohdy je to i naopak – za nízkou úrokovou mírou se skrývají vysoké poplatky a sankce, kterým se rozhodně nevyhnete.

Takže pokud jde o úvěry, kalkulačka by se měla stát vaším dobrým parťákem. A pokud si s ní příliš netykáte, vezměte si k ruce alespoň tu, co je volně ke stažení na internetu, a která vám pomůže jednotlivé nabídky chytře porovnat – řeč je o kalkulačce americké hypotéky.

money-2736118_640

Výpočty se nemýlí

Jen byste měli být vždy připraveni na to, co zjistíte. Váš první dojem se od celkové výhodnosti nabídky může významně lišit. A dost možná zjistíte to, co už mnozí lidé dávno vědí – že nebankovní úvěry mohou být srovnatelné, anebo dokonce ještě lepší, než ty z banky.

euro-96594_1920

V čem nebankovní půjčky vítězí?

Pokud odhlédneme od peněz, které jsou pro většinu lidí na prvním místě, tak platí, že nebankovní půjčky vyhrávají na celé čáře, pokud jde o rychlost sjednání a poskytnutí peněz – můžete je mít už do týdne, což vám nikde jinde nezajistí.

Stále více lidí staví na první místo i pohodlí, které je bude při sjednávání úvěru doprovázet. Takže čím lepší služby, tím vyšší komfort. A i v tomto ohledu jsou nebankovní úvěry nejlepší – vy sami se mimo vyplnění prvotní žádosti nemusíte starat o nic. Celou věc dostane okamžitě na stůl specialista, a ten vyřeší veškeré nezbytné náležitosti místo vás.

Jak je tedy vidět, tak při výběru té pravé půjčky můžete přihlížet nejen k tomu, kolik vás bude stát, ale i k rychlosti a komfortu při jejím sjednání.

Šetřete na teplé vodě

Teplá voda z centrálních zdrojů zdražuje pomalu rok co rok a ani v budoucnu by tomu nemělo být jinak. A ani pokud si jeden ohřívá vodu sám, nedá se říci, že by šlo zrovna o nějaké terno. Protože stejně jako teplo odjinud zdražuje i elektřina, jíž si našinci ohřívají vodu v bojlerech, i plyn, bez kterého by nebyly k ničemu karmy, i tuhá paliva, jimiž si lze vodu ohřívat v kotlích právě pro tato paliva určených.

instalace panelů

Jenže co když za to člověk ony leckdy přímo astronomické částky platit nechce? Nebo možná ani nemůže, maje už i tak více než našponovaný rozpočet?

Takový aby se snad myl výhradně ve vodě studené. Což sice je možné, ovšem rozhodně ne ideální řešení. Protože člověk při využití ledové vody sice ušetří na ohřevu, ale o kolik peněz pak třeba přijde jenom kvůli tomu, že se bude muset co chvíli hodit marod s nachlazením, jež mu nedovolí jít do práce! Nemluvě už o tom, jaké nepohodlí v takovém případě studená voda představuje.

A tak by se člověk měl pokusit najít nějaké všestranně vhodné řešení. Aby teplou vodu měl, ale zároveň neplatil těm šizuňkům z oblasti energetiky.

A takové řešení už dnes existuje. Protože .

Čímž není myšleno, že byste měli za slunného dne vynést na dvorek hrnec s vodou a nechat ho stát pod hřejivými paprsky, jež přidají nějaký ten Celsiův stupínek k dobru, ale to, že by nebylo od věci pořídit si nějaký ten zázrak zvaný fotovoltaický.

Můžete si jednoduše pořídit vysoce kvalitní fotovoltaické panely a tyto si nechat od odborníků zapojit i u vás doma, čímž se stanete vlastníky přímo dokonalého systému, jenž vám bude vodu s pomocí slunečního záření ohřívat, a to zadarmo. Nyní i do budoucna, protože se Slunce dosud nenechalo ani jednou slyšet, že by chtělo své služby zpoplatnit.
panely na střeše

Dnes už navíc podobná solární zařízení nejsou ani přehnaně drahá a investice do nich se tak člověku za krátký čas vrátí v podobě energetické úspory. A člověk se tak navíc stane i tu více a tu méně nezávislým na rozvodných sítích, což též není k zahození.

A pak už se můžete mýt klidně i v teplé vodě, a to aniž by vám v ní bylo horko při představě, kolik vás to bude stát.