Co se nejvíce podepisuje na depresivních stavech? A proč je těchto stavů nejvíce na podzim a začátkem zimy? Zamyslete se a odpovíte si skoro sami. Podzim, léto skončilo, poslední ovoce je očesané a zelenina sklizena. S tím souvisí snížení konzumace těchto plodů, které nás zásobují vitamínama. Takže to první, co můžete proti depresím udělat je, že se v obchodě zaměříte na nákup ovoce a zeleniny. Saláty, ať již ovocné či zeleninové by se měly natrvalo usalašit na vašem jídelníčku. Také různé smoothie jsou více než dobré.
Zaměřte se hlavně na ovoce, které běžně roste u nás a taky bylo vypěstováno u nás. Říká se, že nejvhodnějšími věcmi k vašemu stravování je vše, co roste a žije do 100 km od vašeho bydliště. Není od věci sem tam obohatit jídelníček i vitamínovými doplňky. Přece jen se blíží období chřipkových epidemií, tak si vytvořme dobrý základ pro obranu před nimi.
Přesto že za jasných podzimních dnů příroda hýří pestrými barvami, když se zatáhne je najednou vše šedivé, pošmourné. To je další faktor ovlivňující naši náladu. Ponuré zabarvení. Jak se bránit? Obklopte se pestrými barvami. Vytáhněte na světlo boží barevnější oblečení, vyzdobte si byt svěžími květinami. Používejte barevné ubrusy a povlečení.
S barvami souvisí i méně světla. Dny se krátí. Večery a noci získávají svou nadvládu nad denním světlem. Světla je opravdu velice málo. Vždyť o Vánocích se délka dne, kdy nemusíme svítit počítá mezi 8 a 16 hodinou, tedy jen 8 hodin ze 24. Málo! Zkuste i tento boj vyhrát. Posilněte na pracovišti i doma umělé osvětlení. Ani návštěva solária neuškodí.
Jak se den krátí, připadá vám, že stíháte méně věcí. Pokud jste přes letní měsíce běhali lesem pravidelně kole 18 hodiny, dnes to nelze. Leda byste běhali s čelovkou. I když i to se dá, je to docela nepraktická záležitost. Nerezignujte kvůli nedostatku světla na pohyb. Existují přece fitness centra, tělocvičny, bazény či posilovny.
Posledním významným stresovým faktorem je samota. Brzký večer nás jaksi podvědomě dřív zahání domů, nesetkáváme se spřátel tak často jako přes léto. Nezapomeňte na to. Nebuďte sami.
Jak může někdo zmizet z našeho života?
Jak je možné, že ještě včera jste byli dokonalý pár a každý vám záviděl, jak jste sehraní, a dnes už si nedokážete ani odpovědět na pozdrav? Jak se vůbec dva lidé dokážou tak odcizit?
Odpověď samozřejmě není tak prostá a tento proces není tak jednoduchý, jak popisujeme. Lidé se od sebe nevzdálí ze dne na den, ale zákonitě tomu předchází doba vzájemného neporozumění, která může vést k přeměně citů, které k sobě chováme.
To, že si dnes s někým rozumíte, neznamená, že tomu tak bude navždy. Lidé se vyvíjejí a mění, stejně jako jejich priority, cíle, zájmy a chování. Osobnost je něco, co máme dané a v určitém smyslu budeme pořád stejní, ať už potkáme kohokoli nebo se nám stane cokoli – v jádru jsme, jací jsme. Co se však změnit může je to, kam směřujeme a kdo jde na té cestě s námi. Je vcelku nepravděpodobné, že se člověk bude celý život vyvíjet stejným způsobem, jako někdo jiný. Každý totiž prožíváme jiné věci, tříbíme si jinak myšlenky a děláme z toho, co se nám děje, jiné závěry. Individualita je v tomto neopomenutelná.
Až se tedy příště budeme na někoho zlobit za to, že změnil názor, přátele, partnera nebo že si s ním nemáme co říci, uvědomme si nejdříve, že to je bohužel přirozené. A to, že už nejsme na stejné vlně neznamená, že na ní nebudeme s nikým jiným. Naopak, třeba je právě takový moment okamžikem, kdy si máme najít někoho, kdo bude mít podobné směřování jako my.
Bývá obvyklé, že se snažíme zmiňovaným změnám bránit, nechceme jim uvěřit a ze všech sil se držíme starého známého vztahu, ať už partnerského nebo přátelského. V dobré víře, že nakonec najdeme společnou řeč. A možná ano, ale pokud se tak stane, na jak dlouho?
Jediným, kdo nám „zůstává věrný“ celý život, kdo překousne všechny naše vývojové fáze a pochopí, pokud změníme směr, je naše rodina. V tomto případě však hraje roli biologie a to, že jsme k sobě připoutáni na celý život přírodou. Na rozdíl od partnerů a přátel, které najdeme a mnohdy zase ztratíme někde na své cestě životem.
Netradiční budíky pro lepší vstávání
Na našem trhu najdete mnohem víc než jen klasické budíky. Většina lidí dnes využívá jen svůj chytrý telefon. Máte-li se vstáváním problémy, měli byste se spíš spolehnout na netradiční varianty. A některé z nich jsou dokonce nejen efektivní, ale také krásné.
Sluch není náš jediný smysl
Ve většině případů se ráno setkáváme se zvukem, který nás má vytáhnout z postele. Jeden francouzský mladík Gillaume Rolland si ale usmyslel, že to tak být nemusí. Společně se svým týmem vytvořil model, který nepracuje se sluchem, ale čichem.
Jeho SensorWake vůbec neuslyšíte. Místo toho si okamžitě po probuzení můžete užít vůni čerstvé kávy, slaniny, čokolády i jahod. Záleží pouze na vás. Stačí, když si pořídíte kapsli s vůni, která pro vás bude nejpříjemnější a dokáže postavit na nohy i největšího lenocha.
Zvonění na útěku
V posledních několika letech je mezi lidmi velmi populární utíkající budík s kolečky Clocky. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že začne zvonit a zároveň utíkat. Dokáže seskočit z postele či nočního stolku. Abyste ho vypnuli, tak ho jednoduše musíte chytit. To ale znamená, že se dostanete z postele a díky tomu se celkem snadno a rychle proberete.
Nejchytřejší model
V případě, že patříte mezi fanoušky moderních technologií, tak si zaručeně pořiďte BEDDI. Jde snad o nejinteligentnější možnost buzení od společnosti Witti Inc. Tento produkt toho totiž zvládá mnohem víc než jen puštění melodie. To pochopitelně také umí, a to díky propojení se službou Spotify. Jde o dokonalé spojení všeho podstatného pro všechny nadšence do techniky.
Můžete si přes něj dobíjet telefon, tablet i notebook. Řekne vám, jaké bude počasí a ještě si díky němu můžete sjednat odvoz přes Uber. Umožňuje také přirozené probuzení světlem, které je pro většinu lidí velmi příjemné. A pokud máte naopak problém usnout, můžete si nastavit tzv. white noise, tedy bílý šum. Ten se využívá při uspávání malých dětí, ale působí kladně i na dospělé.
Odpočinek i zábava
Nesnáším čekání. Ale našla jsem způsob, jak se otravného čekání zbavit a daný čas si ještě užít. Ráda se s Vámi o toto tajemství podělím, proto čtěte dál. Pokud také tak moc nenávidíte dlouhé minuty i hodiny sedět nebo stát, koukat do nikam a nudit se, když se ten čas jako naschvál vleče, změňte to. Není to nic složitého. Stačí k tomu Váš telefon, tablet či počítač, internet a je po problému. Jako bonus se účinně odreagujete, nebo zabavíte děti, aby nekňourali a neobtěžovali tím ostatní čekající.
Okamžitá je skvělým řešením, jak proměnit zcela nudnou a otravnou situaci ve svůj prospěch, relaxaci a odpočinek i nečekaná dobrodružství a hrdinství. Nepotřebujete ani žádné speciální vybavení, stohy stolních her a knížek v tašce, od kterých snadno ztratíte figurky a jiné součástky, které Vám zaberou mnoho prostoru ve Vašem zavazadle či kapse, kam se často ani pro své rozměry nevejdou. Už nemusíte tahat mnoho krabic zabírajících prostor a překážejících, když je často potom ani není kam položit. Osvoboďte se od zbytečné zátěže. Skvělá zábava Vám je blíž než si myslíte. Může totiž být přímo ve Vašem chytrém mobilním telefonu, tabletu nebo počítači.
Připadá Vám to příliš ideálně a jednoduše? Ano, ono to skutečně ideální a jednoduché je. Vyndáte z tašky či kapsy a téměř okamžitě se ocitnete v jiném místě i čase, stane se z Vás hrdina, můžete se starat o imaginární farmu, zoo, rodinu, stát se závodním pilotem formule, letadla, nebo gangsterem, aniž riskujete zbytečné potíže. Váš chytrý telefon v kombinaci s internetem Vám přináší mnoho hodin různorodé kvalitní zábavy, která Vám zkrátí nudné zdlouhavé čekání u lékaře, dlouhou a nezáživnou cestu vlakem i autobusem.
Vždyť život je o tom si ho užívat naplno a ne se nudit. Proto si užívejte, dnešní moderní doba nám to umožňuje kdekoli a kdykoli.
Stres zdravému životnímu stylu nepřispívá
Zdravý životní styl zastává čím dál víc lidí. K němu patří hlavně zdravá strava a pohyb. Ale i to sebelepší dodržování zásad zdravého života je k ničemu, když vás dlouhodobě každým dnem provází stres. Stres je vlastně příprava organismu na nějakou fyzickou nebo psychickou zátěž. Občas potkává každého z nás, ale pokud je nemožné se ho zbavit, představuje problém.
Co vše může stresovou reakci vyvolat?
o Fyziologické stresory – postrádání základních životních potřeb, jako je voda, jídlo, teplo, a patří sem i pocity bolesti a nemoc
o Psychické stresory – prožívání negativních emocí, o kterých si myslíme, že nás ohrožují, např. úzkost, únava, strach z nezvládnutí nějaké situace
o Sociální stresory – velké životní změny, narození potomka, úmrtí blízké osoby, rozvod…
Jak probíhá stresová reakce?
V první fázi se organismus připravuje na obranu či útok. Zrychluje se nám dech, zrychluje tep, ve zvýšené míře se prokrvují svaly, naopak orgány a dutina břišní se odkrvuje. Rozšiřují se zorničky a snižuje se vnímání bolesti.
Ve druhé fázi dochází k adaptaci na stresové faktory a výše zmíněné reakce se utlumují.
Ve třetí fázi selhává obrana organismu. Není schopen se se stresem vyrovnávat. Objevují se onemocnění související se stresem (vysoký krevní tlak, deprese, syndrom vyhoření, diabetes, onemocnění srdce, alergie, astma atd.). Při velkém vyčerpání organismu může tato fáze skončit i smrtí.
Jak se stresu zbavit?
· Jezte zdravě a konzumujte potraviny s vysokým obsahem hořčíku a vitamínů B.
· Choďte více do přírody. Ta má uklidňující účinky na vaši mysl.
· Pravidelně se hýbejte, výborná je jóga. Při cvičení se vyplavují endorfiny a budete se cítit lépe fyzicky i psychicky.
· Dostatečně spěte. K uvolnění můžete vyzkoušet provádět meditaci.
· Akupunktura – je oblíbená jako léčba chorob souvisejících se stresem.